LECZENIE NADPOTLIWOŚCI
Problem nadmiernej potliwości był do niedawna skutecznie przemilczany. Ostatnio jednak zarówno osoby z tą przypadłością, jak i lekarze coraz częściej mówią o tym problemie otwarcie i szukają sposobów radzenia sobie z nim.

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Jest to normalne zjawisko w wysokich temperaturach otoczenia, w czasie wzmożonego wysiłku, a także wtedy, gdy jesteśmy czymś zdenerwowani, przestraszeni, zaniepokojeni lub znajdujemy się pod wpływem silnego stresu. Także spożywanie gorących i pikantnych pokarmów, napojów wzmaga pocenie się. W ten sposób każdy organizm reguluje temperaturę.

Osoby z nadmierną potliwością (Hyperhidrosis) wydzielają pot w ilości znacznie przewyższającej tą niezbędną do kontrolowania temperatury ciała. Nadmierna potliwość to powszechna przypadłość. Ocenia się, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z jej odmian. Dolegliwości zwykle pojawiają się po 20. lub 30. roku życia. Od około 1/3 do 1/2 osób z nadmierną potliwością ma w rodzinie kogoś z tym samym problemem. Istnieje zatem podstawa, aby przypuszczać, że nadpotliwość może mieć genetyczne podłoże. Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami.

Nadmierna potliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca. Jest ogromnym problem dla osób, które na nią cierpią. Często staje się znaczącym ograniczeniem w ich pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Powoduje, że osoby cierpiące na tę przypadłość unikają kontaktów z otoczeniem, silnie się stresują podczas spotkań myśląc jak niezręcznie będzie podać mokrą dłoń, czy zastanawiając się nad wielkością plam pod pachami. Ma to oczywiście wpływ na ich stan psychiczny. Dlatego nadpotliwości towarzyszy często nerwica lękowo-depresyjna oraz natręctwa ruchowe. Nierzadko przyjaciele, znajomi, a nawet lekarze nie potrafią zrozumieć, jak dalece negatywny wpływ może mieć nadmierne pocenie się na stan emocjonalny człowieka borykającego się z tą przypadłością. Nadmierna potliwość dłoni i stóp może prowadzić do maceracji naskórka, zmian troficznych i wtórnych zakażeń.

Tradycyjne leczenie nadmiernej potliwości jest trudne i mało skuteczne. Stosowanie antyperspirantów, jonoforeza, leki przeciwmuskarynowe, leki z grupy beta-blokerów, leki uspokajające, techniki relaksacyjne, psychoterapia czy akupunktura wykazują krótkotrwałą skuteczność lub obarczone licznymi objawami ubocznymi. Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością - jest leczenie toksyną botulinową.

To wysoce oczyszczonym kompleksem proteinowym uzyskiwanym z toksyny botulinowej typu A – powstającej z bakterii Clostridium botulinum. Ponad czterdzieści lat stosowania toksyny botulinowej typu A w terapii neurologicznej (w leczeniu kręczu karku i u dzieci z porażeniem mózgowym), liczne testy i szczegółowe badania kliniczne potwierdziły, że jest to bezpieczna i skuteczna substancja. Dlatego też zdecydowano się na rozszerzenie jej wykorzystania i wprowadzenie do okulistyki i dermatologii. Od 30 lat toksyna botulinowa jest lekiem stosowanym w okulistyce w leczeniu zeza i kurczu powiek. Jego zastosowanie w dermatologii estetycznej pozwala na korekcję zmarszczek mimicznych.

W leczeniu nadpotliwości toksynę botulinową stosuje się z dobrym i bardzo dobrym rezultatem już od ponad 10 lat. Co prawda nie leczy ona przyczyny nadpotliwości, ale skutecznie usuwa jej objawy, gdyż poraża cholinergiczne zakończenia nerwowe i dzięki temu blokuje nadmierne wydzielanie potu.

Zabieg toksyną botulinową jest prostym i bezpiecznym sposobem w walce z nadmierną potliwością pach, stóp, dłoni i twarzy. Jego przeprowadzenie poprzedza precyzyjna ocena intensywności wydzielania potu w leczonej okolicy, co zwiększa jego skuteczność. Zabieg, w zależności od leczonej okolicy, trwa zwykle 20 - 40 min. Pewna bolesność jest nieunikniona, jednak zazwyczaj nie wymaga specjalnego znieczulenia. Miejscowe znieczulenie stosuje się przy leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Po zabiegu nie są wymagane specjalne środki ostrożności i można po nim wrócić bezpośrednio do normalnej aktywności. Widoczny efekt działania zabiegu, a więc zahamowanie wydzielania potu, pojawia się po 24 godzinach do 7 dni. Efekt terapii utrzymuje się średnio przez około 6-10 miesięcy w okolicy pach oraz 4-6 miesięcy w okolicy rąk. Nie obserwowano żadnych znaczących objawów niepożądanych.

Toksyna botulinowa pozwala na pozbycie się krępującego problemu, gdy inne środki zawiodły. Dla wielu osób cierpiących ogromny dyskomfort z powodu nadpotliwości, informacja o możliwości leczenia toksyną botulinową typu A jest informacją, która może zmienić jakość ich życia.
 
 
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ,
SKONTAKTUJ SIĘ Z MEDICAL MARGARET SPA:
42 683-12-68, 502-781-773, 602-51-99-55

DR JOANNA I MACIEJ BROCCY POLECAJĄ

CALL US+48 42 683 12 68
ADDRESSLodz ul. Pradzynskiego 103a
Mon-Fri:10.00 - 21.00
Sat:10.00 - 15.00
biuro@margaret-spa.pl
STAY UP TO DATESubscribe our newsletter
and get latest news
GIFT CARD