LASER FRAKSELUJĄCY CO2 10600nm
Jednym z najpopularniejszych laserów stosowanych w klinikach medycyny estetycznej jest laser frakselujący CO2. Jest to bardzo dobre , sprawdzone urządzenie, bezpieczne dla pacjenta pod warunkiem, że laser jest w rękach doświadczonego lekarza. W naszej Klinice zabiegi laserowe wykonywane są przez specjalistów dermatologii i medycyny estetycznej z wieloletni doświadczeniem.
GŁÓWNE WSKAZANIA DO ZABIEGU
- blizny potrądzikowe
- blizny po operacjach, urazach.
- bliznowce
- laserowy lifting twarzy,
- poszerzonych pory
- odmłodzenia skóry dłoni, szyi, dekoltu,
- rozstępy
- usuwania zmian skórnych (brodawek, włókniaków),
- labioplastyki.
Laser frakselujący C02- mechanizm działania
Laser frakcyjny ablacyjny powoduje ściśle kontrolowany, fototermiczne, częsciowe uszkodzenie skóry. Może działać tylko w naskórku (wtedy zabieg nazywamy mikrodermabrazją laserową), a mimo to docierać do głębszych warstw skóry właściwej. Światło lasera ablacyjnego CO2 wnika w skórę kolumnami i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance i jej odparowania, co tworzy mikroskopijne kolumny w skórze.Laser frakcyjny nie uszkadza całej powierzchni skóry, ale ją „dziurkuje” w równych odstępach – przeważnie co 1 mm czyli tzw. ,,wnikanie światła lasera kolumnami,,.
Mikrokolumny uszkodzeń otoczone są zdrową i nienaruszoną tkanką. Przyspiesza to znacznie regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zapewnia wysokie bezpieczeństwo zabiegów. W ten sposób uruchamiane są naturalne mechanizmy naprawcze, które prowadzą do tworzenia się nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra przebudowuje się, staje się gładsza, grubsza, sprężysta i bardziej napięta. Efekty zabiegu nie są natychmiastowe ponieważ proces przebudowy skóry trwa kilka tygodni.
Oczywiście podczas jednej sesji laseroterapii nie można wytworzyć zbyt masywnych uszkodzeń, dlatego tak ważne jest dobranie parametrów laserowych do problemu, fototypu skóry czy możliwości gojenia się skóry pacjenta.
Z wiekiem tracimy około 1% kolagenu zawartego w naszej skórze, proces ten gwałtownie przyspiesza u kobiet w trakcie i po menopauzie. Mniej kolagenu to widoczne opadanie skóry, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne; więcej kolagenu to bardziej napięta, młodsza, gładsza i jędrniejsza cera.
Laser frakselujacy CO2 jest laserem ablacyjnym (słowo ablacja oznacza uszkodzenie, zniszczenie). Jego działanie jest związane z uszkodzeniem naskórka, w którym promień lasera „wypala” w równych odstępach malutkie dziurki. Lasery ablacyjne są bardziej inwazyjne, „mocniejsze” i po-zwalają osiągnąć bardziej spektakularne efekty niż lasery nieablacyjne.
W związku z tym po taki laserze jest dłuższy okres gojenia i rekonwalescencji, który trwa przeważnie około tygodnia.
Terapia laserem frakselujący CO2 jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod odmładzania i resurfacingu skóry oraz usuwania rozstępów i blizn.
Wyraźnie poprawia gęstość i kondycję skóry już po jednorazowym zabiegu i jest bardzo dobrą metodą leczenia objawów fotostarzenia i głębokich zmarszczek.Regularne poddawanie skóry zabiegom laserowym może za-pewnić jej piękny wygląd przez długi czas. Zabiegi te są prze-znaczone nie tylko dla osób dojrzałych, ale także dla młodych, np. z bliznami potrądzikowymi. Są też polecane wszystkim pacjentom, którzy chcą zapobiegać starzeniu się skóry. Lasery nie tylko bardzo dobrze radzą sobie z odwracaniem skutków upływającego czasu, ale działają także prewencyjnie.
PRZECIWSKAZANIA DO WYKONANIA LASERA FRAKSELUJĄCY CO2
1. wszelkie ciężkie choroby ogólnoustrojowe (do oceny przez lekarza),
2.choroba nowotworowa,
3.ciąża i karmienie piersią,
4.aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry,
5.przewlekłe dermatozy (np. łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry), bielac-two,
6.przyjmowanie doustnych retinoidów , leków światłouczulających (np. tetracyklin,MTX), sterydów,
7.opalenizna lub planowane opalanie się w najbliższej przyszłości (1 miesiąc po zabiegu).
Jak wygląda przygotowanie przed zabiegiem?
Od pacjenta nie wymaga się żadnego specjalnego przygotowania się przed zabiegiem. Trzeba jedynie pamiętać o fotouczulających lekach i powstrzymać się od ich przyjmowania przed i po zabiegu laserowym.Sam zabieg jest bezbolesny, trwa około 30 minut i przeważnie przeprowadza się go po znieczuleniu skóry kremem . Wybór parametrów zabiegowych w przypadku urządzeń laserowych zależy m.in. od: wskazań, zaawansowania zmian skórnych oraz indywidualnych cech pacjenta, takich jak wiek czy fototyp skóry.
JAK WYGLĄDA SKÓRA PO ZABIEGU LASEREM FRAKSELUJĄCYM CO2?
Przez kilka dni po zabiegu skóra poddana terapii jest mocno zaczerwieniona i obrzęknięta – wygląda jak po bardzo intensywnym opalaniu. Na skórze miejscami widoczne są tzw.,,krateczki,,jest to wynik pracy lasera opisywanymi powyżej tzw. kolumnami. Niektórzy pacjenci opisują skórę jako ,,nierówno podziurkowną w krateczki,,. Takie efekty po laserze są normalne gdyż lekarz dobiera różne parametry w zależności od okolic skóry jak i jej stanu.
W dotyku skóra może przypominać „tarkę” i po 3–5 dniach zaczyna się złuszczać drobnopłatkowo.
JAK DBAĆ O SKÓRE PO ZABIEGU LASEREM FRAKSELUJĄCYM CO2?
Należy utrzymywać ją w czystości i obficie smarować kremami natłuszczającymi.
W naszej Klinice lekarz-dermatolog dr Joanna Brocka przygotowuje każdemu pacjentowi po zabiegu specjalny krem przyśpieszający regenerację. Warto w tym czasie pić dużo płynów.Przez ok 2 tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się o intensywnej aktywności fizycznej i ciężkich prac domowych , nie należy korzystać z basenu, sauny i gorących kąpieli .
Jeżeli po zabiegu nie możemy zostać przez kilka dni w domu to przed wyjściem obowiązkowo należy nałożyć na skórę grubą warstwę kremu ochronnego z filtrem (najlepiej SPF 50) co godzinę. Skóra po zabiegu laserowym jest wyjątkowo wrażliwa na działanie słońca i bardzo łatwo wtedy o przebarwienia. Z tego powodu zabiegów laserowych z reguły nie wykonuje się w okresie letnim chyba, że pacjent jest świadomy zakazu wychodzenia na zewnątrz.
Po około tygodniu do dwóch,skóra wraca do normalnego wyglądu. Nadal jednak obowiązuje ochrona przeciwsłoneczna.