LECZENIE BLIZN
 
Blizny są trwałymi zmianami, powstałymi w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej tkanka łączną włóknistą. Charakteryzują się brakiem większości struktur przydatkowych.

Większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, w rezultacie dochodzi do jej naturalnego usuwania. Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie.

Ze względu na przyczynę powstania wyróżniamy blizny :
1.Pourazowe
2.Pooperacyjne
3.Pooparzeniowe
4.Pozapalne – powstające jako zejście zmian zapalnych lub ropnych w przebiegu np. trądziku, ospy wietrznej.

Ze względu na wygląd:
1.Linijne
2.Rozciągnięte

Zanikowe - polegają na obecności zagłębień (zaniku) w skórze. Najczęściej powstają jako wynik stanu zapalnego w przebiegu trądziku, ospy wietrznej i innych. Mogą być pojedyncze lub bardzo liczne o różnej głębokości i kształtach – punktowe, o ostrych brzegach, większe zagłębienia o łagodnych brzegach, zanikowe blizny linijne.
Blizny zanikowe są najczęstszymi bliznami w przebiegu trądziku.

Przerostowe (wypukłe) - polegają na obecności zbliznowaciałych, twardych, wypukłych zgrubień różnej wielkości i kształtów. Powstają w obrębie blizn , pourazowych, pooperacyjnych pooparzeniowych i pozapalnych.

Bliznowce (keloidy) – najczęściej powstają w miejscu uszkodzenia skóry: po zabiegu chirurgicznym, w miejscu zastrzyku, w miejscu ustępujących zmian zapalnych (trądzik, ospa wietrzna, zapalenie mieszków włosowych), po oparzeniu. Bliznowce mają charakter wypukłych guzów wyraźnie przekraczające miejsce urazu. W okresie początkowym stopniowo rosną i mogą osiągać rozmiary od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Blizny przerosłe nie przekraczają granicy pierwotnego uszkodzenia. W trądziku pospolitym powstają na skutek miejscowego stanu zapalnego. Blizny te są rozrostem tkanki włóknistej nad poziomem skóry. Blizny przerosłe są twardsze i grubsze oraz mniej elastyczne niż otaczająca skóra niezmieniona. Są to rumieniowate, uniesione ponad powierzchnię skóry zmiany patologiczne. Objawy towarzyszące im powstawaniu to uczucie świądu, pieczenia i bolesności. Blizny przerosłe często lokalizują się w okolicach o wzmożonym napięciu skóry tj. w okolicy pleców, mostka, obojczyków ,ramion (obszar mięśnia naramiennego) ale też na twarzy w przypadku trądzika.W
MEDICAL MARGARET SPA każdy pacjent ma układany przez naszego lekarza indywidualny program leczenia blizn. 

Leczenie blizn i bliznowców wymaga ogromnej indywidualizacji zależnej od:
- rodzaju blizny,
- wieku pacjenta,
- kształtu, wielkości i lokalizacji blizny,
- fazy dojrzewania,
- stosowanych wcześniej metod korekcji,
- predyspozycji genetycznej.METODY LECZENIA BLIZN W MEDICAL MARGARET SPA

wycięcie blizny i ponowne zeszycie wykonywane przez chirurga plastycznego 

mezoterapia – poprzez delikatne wkłucia podajemy do blizny substancji silnie stymulujących wytwarzanie kolagenu jak na przykład krzemionki organicznej. W bliznach zanikowych jest to doskonały sposób na pobudzenie przebudowy blizny w pożądanym kierunku.

opatrunki okluzyjne ze sterydami

kriochirurgia metoda polegająca na niszczeniu tkanek poprzez miejscowe działanie niskie temperatury

peeling chemiczny

zabieg laserem KTP 532nm Varilite - doskonale hamują przerastanie blizny, która jest czerwona i zawiera dużo naczyń w okresie dojrzewania. Przy znanej tendencji do przerastania blizn jest wręcz metodą z wyboru hamującą proces przerostu we wczesnym okresie.

mikrodermabrazja (zwłaszcza dla blizn potrądzikowych)

zabiegi laserem Pearl typu Fraxel – pozwalają na przebudowę blizny w całej jej strukturze i doprowadzenie do jej przejścia w fazę mniej dojrzałą, lepiej unaczynioną, Przebudowana blizna goi się w nowy sposób z efektem wyrównania powierzchni, wybarwienia. Doskonałe efekty można uzyskać w skórze zbliznowaciałej po przebytym trądziku. Niezależnie czy dominują cechy zaniku czy przerostu uzyskujemy wyrównanie powierzchni skóry, wyrównanie koloru, usunięcie przebarwień.

ostrzykiwanie triamcinolonem – lekiem z grupy steroidów. Zwykle wykonuje się kilka zabiegów w odstępie kilku tygodni, podając lek o odpowiednim stężeniu. Efekt następuje stopniowo
.
 
 
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ,
SKONTAKTUJ SIĘ Z MEDICAL MARGARET SPA:
42 683-12-68, 502-781-773, 602-51-99-55

DR JOANNA I MACIEJ BROCCY POLECAJĄ

ZADZWOŃ DO NAS+48 42 683 12 68
ZAPRASZAMYŁódź, ul. Prądzyńskiego 103a
Pn-Pt:10.00 - 21.00
Sob:10.00 - 15.00
biuro@margaret-spa.pl
FILIAKLINIKA BROCCY
28-210 Bogoria,
ul. Opatowska 9
woj. świętokrzyskie
KARTA PODARUNKOWA