USUWANIE SKRZYDLIKA I INNYCH ZMIAN ZE SPOJÓWKI
Skrzydlik (z gr. pterygion = "skrzydło") – zmiana chorobowa oka polegająca na zgrubieniu spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej, w kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do rogówki.
Nie ma w pełni udokumentowanego wytłumaczenia przyczyn powstawania skrzydlika. Najczęściej pojawia się on u osób, które wiele czasu spędzają na otwartej przestrzeni, a szczególnie w słonecznym klimacie. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, a specjalnie promieniowanie ultrafioletowe oraz przewlekłe drażnienie oczu przez suche, zapylone środowisko wydają się grać ważną rolę jako przyczyna powstawania skrzydlika.
LeczenieW przypadku zaczerwienienia i podrażnienia skrzydlika stosuje się miejscowe leczenie kroplami lub maściami do oczu, w celu zlikwidowania stanu zapalnego. Jeżeli skrzydlik jest bardzo duży, tak, że upośledza widzenie lub oko wygląda brzydko, wtedy może być usunięty chirurgicznie.
Pomimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu usunięcia skrzydlika, może on nawrócić w tym samym miejscu.
Ochrona przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego za pomocą właściwych szkieł przeciwsłonecznych oraz unikanie suchego, zapylonego środowiska mogą także zapobiec nawrotom lub powstawaniu skrzydlika.
Powszechnie stosowaną do dziś metodą, cieszącą się dużym uznaniem, jest przeszczep autologiczny spojówki gałkowej w miejscu po usuniętym skrzydliku. Obecnie używana jest zarówno w pierwotnym, jak i nawrotowym skrzydliku. Zabieg z użyciem własnej spojówki polega na dokładnym usunięciu skrzydlika, a następnie wypreparowaniu spod powieki górnej wymierzonego płatka spojówki gałkowej, którym wypełnia się ubytek. Po zabiegu pacjent otrzymuje leczenie w postaci kropli z antybiotykiem, kropli steroidowych oraz sztuczne łzy. Ważne są częste kontrole pooperacyjne
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ,
SKONTAKTUJ SIĘ Z MEDICAL MARGARET SPA:
42 683-12-68, 502-781-773, 602-51-99-55