TOPOGRAFIA ROGÓWKI - KERATOGRAFIA
BADANIE KWALIFIKACYJNE DO LASEROWEJ KOREKCJI WAD WZROKU
Keratograf komputerowy to urządzenie slużące do pomiarów powierzchni rogówki.
Dzięki tym pomiarom diagnozujemy następujące nieprawidłowości rogówki:
- stożek rogówki z oceną stopnia jego zaawansowania i ewentualnego postępu.
- pooperacyjne czy pourazowe deformacje rogówki
- astygmatyzm,
Komputerowa keratometria jest stosowana w chirurgicznej korekcji wad wzroku.
Pomaga też w doborze twardych soczewek kontaktowych.
Wyniki pomiaru keratografu komputerowego przedstawione są graficznie w postaci tzw. mapy rogówki- dwu- lub trójwymiarowej.
W Medical Margaret SPA wady refrakcji układu optycznego oka – krótkowzroczność, dalekowzroczność , astygmatyzm są wyrównywane dzięki zabiegom laserowej korekcji wady wzroku.
KOLOROWE MAPY ROGÓWKI PODSTAWĄ DO LASEROWEJ KOREKCJI WAD WZROKU
Podstawowym badaniem podczas planowania zabiegów operacyjnych jest topografia rogówki.
Badania naukowe przedstawione na portalu Pubmed najczęściej kojarzą procedurę topografii rogówki z chirurgiczną korekcją wad takich, jak astygmatyzm lub stożek rogówki, będący w istocie szczególnym rodzajem astygmatyzm. Badanie topografii rogówki jest niezbędne przy kwalifikacji pacjentów do laserowej korekcji wady wzroku. Keratografia jest całkowicie nieinwazyjną, bezbolesną techniką, pozwalającą na uzyskanie dokładnych map rogówki. Odbicia pierścieni na rogówce, ich zniekształcenia i szerokość ,rejestrowane są w trakcie badania oraz analizowane komputerowo, a następnie przeliczane na promienie krzywizny rogówki .Przy pomocy barw jak przy mapie geograficznej, uzyskujemy kolorowy obraz tzw. mapy rogówki. Może on być przedstawiony przestrzennie, w postaci mapy 3D. Oprogramowanie aparatu umożliwia bardzo szczegółową analizę matematyczną powierzchni rogówki , opartą na szeregach Fouriera oraz wielomianach Zernicke’a.
Opis badania
Badanie jest bezbolesne oraz nieinwazyjne. Pacjent opiera brodę i czoło na podpórce przed czerwonym światłem czaszą z czarnymi pierścieniami, które odbijają się na rogówce. Pacjent patrzy na centralnie umieszczone białe światełko. W czasie topografii na rogówkę rzucane są wiązki światła w kształcie kręgów. Na podstawie ułożenia krążków na powierzchni oka, mikroprocesor analizuje je tworząc barwne mapy rogówki, które odzwierciedlając kształt i przebieg wyświetlanych na rogówce kształtów. Dalsza analiza powstałych map należą do operatora-okulisty który na ich podstawie układają plan operacji.